Peče celá země: recepty, které dostanou i tebe

české buchty

Konečně perfektní a přitom „nepřehnaná“ kuchařská show z Česka. Sice jsem ji zaregistrovala až někdy v polovině, ale aspoň jsem mohla shlédnout rovnou hned několik dílů za sebou. A je to vážně pecka! Hned jsem se vrhla do zkoušení jejich receptů (hlavně z technických výzev). Jako první jsem upekla makový květ, potom české buchty a linecký koláč. Najdeš tu odkazy na původní recepty i popis mých „vylepšení“.

Tradiční makový květ

Jako první jsem zvolila kynutý makový květ podle soutěžící Veroniky, která do makové náplně přidala ještě švěstková povidla. Já je sice moc nemusím, ale v tom maku to vůbec nebyly cítit, a navíc byla díky tomu náplň šťavnatější a chutnější.

Hned ze začátku jsem udělala malou úpravu – zadělala jsem si jen poloviční dávku těsta, ale náplň jsem nechala ve stejném množství. Mám ráda plné a nedusivé koláče, takže jsem do náplně přidala ještě panáka rumu. Těsto jsem si rozdělila na víc jak 4 části (abych měla víc vrstev), které byly v původním Veroničině receptu. Použila jsem také menší šablonu a můj makový květ byl tak celkově menší. Po vytažení z trouby jsem ho ještě potřela trochou rumu, jako to dělala moje babička.

Soutěž: Peče celá země – recepty na makový květ →

Kynuté buchty s tvarohem

Kynuté buchty byly součástí technické výzvy, kde soutěžící museli dokázat svoji schopnost správně číst recepty a držet se jich. Tady nejsou žádoucí žádné velké inovace. Já Honzovy buchty miluju s tvarohem, takže jsem ořechovou, ani makovou nádivku nedělala.

České buchty jsou klasika, a přesto jsem je do té doby dělala jen jednou. Ona je totiž ze všeho nejlíp umí moje maminka, takže jsem jí nefušovala do řemesla. Já mám zase svoje speciality. Opět jsem udělala jen poloviční dávku těsta, ono to pro dva vohatě stačí. Narazila jsem jen na jediný problém, a tím bylo odhadnutí množství náplně, aby buchty nebyly přeplněné, ani samé těsto. Vyšly krásně, jen je příště musím víc promazat, aby se jim při rozdělování nepotrhaly boky. Ale možná jsem tam té náplně přece jen dala o něco víc (žádné sucháče!).

Soutěž: Peče celá zeme – recepty na kynuté buchty

Linecký koláč s tvarohem

Mřížkový koláč původně pochází z Lince, kde jsme ho cestou z dovolené v Rakousku také ochutnali. Na můj vkus byl moc suchý, ale to je asi tím, že linecké těsto moc nemusím ani o Vánocích. V případě soutěže Peče celá země mě ale žádný z koláčů neuchvátil, a tak jsem se rozhodla dát na radu porodkyně Mirky van Gils Slavíkové (mirkavangils na Instagramu): na 1 díl cukru, přidat 2 díly másla a 3 díly hladké mouky a nezapomenout ani na vajíčko.

Našla jsem si recept z pořadu Kluci v akci, kde dělali linecký koláč s tvarohem a jahodami. I tady jsem udělala jen poloviční dávku lineckého těsta a zatímco odpočívalo, udělala jsem si ještě ovocnou náplň. Teď v zimě jahody nejsou a já stejně chtěla zkusit něco jiného. Rozvařila jsem si asi 300 g mraženého lesního ovoce a osladila třtinovým cukrem. Vařila jsem to do husté hmoty, která vypadala jako džem.

Mžížkový koláč jsem sestavila tak, že jsem si nejdřív udělala krustu, a na dno jsem dala rozvařené ovoce. To jsem rozetřela po dně celého korpusu a navrch nalila tvarohovou náplň. Část těsta jsem si nechala stranou. Při pečení jsem postupovala podle původního receptu. Po 20 minutách jsem linecký koláč vyndala a nandala na něj proužky těsta, aby vytvořily mřížku. Nezaplétala jsem je, protože by se těsto na teplém tvarohu roztékalo. A protože mi zbylo ještě trochu těsta, tak jsem z něj udělala okraje koláče, na kterých jsem vidličkou udělala vroubky.

Kluci v akci: recepty – Linecký koláč s tvarohem a jahodami →

Podívej se i na další recepty a na Instagram, kam přidávám svoje aktuální výtvory. Pečení je v karanténě báječná terapie 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *