Čtenářský klub: Jak jsme napětí omylem vyměnili za frustraci

V kanclu jsme se téměř jednohlasně shodli, že prostě málo čteme! Online magazíny (mimochodem i naše obživa) se nepočítají, a proto je na čase opět se chopit skutečné knihy. V zájmu pohodlí za knihu považujeme i e-knihu. Tehdy jsem ještě netušila, k čemu jsem se to upsala. 

Jakou knihu jsme začali?

První volba proběhla pomocí hlasování. Vygooglila jsem si název knihy – V dobrém i ve zlém, pod kterým se skrýval psychologický triller. Ty obvykle nečtu, takže podnítil moji zvědavost a dostal můj hlas. K mému potěšení kniha vyhrála a já se mohla dát do čtení.

Určitě si dokážeš představit mou rozmrzelost v momentu, kdy mi v rukou přistála kniha s podtitulem „love story“. Tak přesně tomuhle jsem se chtěla vyhnout! Kniha je založena na reálných zkušenostech autorky a je volným pokračováním „Jíst, meditovat a milovat“, podle které byl natočen i stejnojmenný film. Ale co naplat, výzva je výzva.

Kniha V dobrém i ve zlém od Elizabeth Gilbertové.
Kniha V dobrém i ve zlém rozhodně nebylo to, co jsme čekali.

Jak se mi líbila?

Příběh byl zajímavý, ale…nějak jsem se prostě nemohla začíst. Určité pasáže mě skutečně zaujaly. Třeba historie instituce manželství mi přišla naprosto fascinující. Při své téměř hodinové přednášce jsem to příteli nejspíš nezvládla dostatečně poutavě podat, protože ho to ani za mák nezaujalo. Nutno říct, že ostatní z kanclu na tom byly stejně – ani jedné se to nelíbilo.

Některé části k smrti nudily i mě a ke konci jsem se blížila na můj vkus až příliš pomalu. Kniha byla protkaná osobním příběhem autorky, který se ale objevoval jen zřídka. Větší část zabíral úvahy o instituci manželství a jejích kořenech v různých částech světa. Někdy mě to bavilo, jindy nesmírně otravovalo.

Přiznám se, že jsem knihu nedočetla. Posledních pár desítek stránek jsem prosvištěla pohledem a zastavovala se jen na řádcích dějové linky (a že jich bylo pomálu!). Držela jsem se hrdě, přesto jsem nakonec musela přiznat porážku. Tohle bylo i na mě příliš velké sousto.

Co na ni ostatní?

Při zpětném zhodnocení jsme nedokázali pochopit, jak stejná autorka mohla napsat světový bestseller typu „Jíst, meditovat, milovat.“ Jedno je jisté, tato kniha se bestsellerem nikdy nestala. Nikoho z nás to moc nepřekvapilo. Příběh je zdlouhavý, protkaný spoustou zbytečností a odboček. Autorka je schopná hodiny se vykecávat o ničem. Další měsíc snad budeme mít šťastnější ruk.

Pokud si i přesto tuhle knihu hodláš přečíst, zkus si potom vyhledat, co se s autorkou stalo. Události popsané v příběhu to staví do zcela nového světla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *